Efento 4-20 mA loggerek
Az analóg 4-20mA kommunikációs interfésszel felszerelt érzékelők a mért paramétert 4 mA és 20 mA közötti árammá alakítják. Ahhoz, hogy a mérési értéket a minket érdeklő mértékegységekben kapjuk meg, a mért áram értékét az érzékelő gyártója által megadott képlet szerint át kell alakítanunk. Az Efento Cloud platformon lehetőség van az értékek átalakításához használt képletek meghatározására és a célegység kiválasztására.
Az analóg 4-20mA kommunikációs interfésszel felszerelt érzékelők a mért paramétert 4 mA és 20 mA közötti árammá alakítják. Ahhoz, hogy a mérési értéket a minket érdeklő mértékegységekben kapjuk meg, a mért áram értékét az érzékelő gyártója által megadott képlet szerint át kell alakítanunk. Az Efento Cloud platformon lehetőség van az értékek átalakításához használt képletek meghatározására és a célegység kiválasztására.
Az Efento 4-20mA logger lehetővé teszi aktív és passzív távadók használatát két-, három- és négyvezetékes konfigurációban. Ezenkívül az Efento loggerek képesek a csatlakoztatott távadók tápellátását is biztosítani. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan lehet 4-20mA szondákat csatlakoztatni az Efento érzékelőkhöz és az Efento Cloud platformhoz egy nyomásadó alapján.
4-20 mA jeladó csatlakoztatása az Efento loggerhez és az Efento Cloud platformhoz
Az alábbiakban ismertetjük az analóg érzékelőknek az Efento Cloud platformhoz való csatlakoztatásának általános algoritmusát:
- Olvassa el a csatlakoztatni kívánt érzékelő dokumentációját, és ellenőrizze, hogy tartalmaz-e:
- az érzékelő helyes csatlakoztatásához szükséges információk – az egyes kábelek és a konfiguráció leírása (aktív/passzív, 2/3/4 vezeték),
- az érzékelő áramfelvételére vonatkozó információk – ha azt szeretné, hogy az érzékelőt az Efento logger táplálja, az áramfelvétel nem haladhatja meg a 30 mA-t 16 V maximális feszültség mellett,
- egy képlet az aktuális értékek célegységekben kifejezett mérésekké történő átalakítására.
- Csatlakoztassa az érzékelőt a loggerhez annak típusának megfelelően (1a. pont). A csatlakoztatási típustól függően szükség lehet az Efento loggerben lévő jumper konfigurációjának megváltoztatására. A jumper-konfiguráció az NB-IoT érzékelők – felhasználói kézikönyv (PDF) című dokumentumban található.
- Az Efento logger konfigurálása – a kiválasztott érzékelőtől függően állítsa be:
- Indítási idő, amely meghatározza, hogy mennyi időnek kell eltelnie az érzékelő bekapcsolása és a mérés elvégzése között a nagy pontosság elérése érdekében. Ez a paraméter minden egyes érzékelőszonda típusnál egyedi, és a műszaki dokumentációból kell kiolvasni. Alapértelmezés szerint az indítási idő 100 ms-ra van beállítva.
- Mérési időszak és átviteli időszak. Ha a logger elemmel működik, javasoljuk, hogy a mérési időszakot legalább 15 percre, az átviteli időszakot pedig legalább 1 órára állítsa be. Ellenkező esetben figyelembe kell vennie, hogy az akkumulátort kevesebb mint 2 év múlva ki kell cserélni.
- Ellenőrizze, hogy a logger végez-e méréseket – az ellenőrzés módja a csatlakoztatott érzékelő típusától függ. Ha például egy hőmérsékletmérő szonda van csatlakoztatva, akkor felmelegítheti azt, és ellenőrizheti, hogy a mért áram megváltoztatja-e az értékeket.
- Adja hozzá a loggert az Efento Cloud platformhoz.
- Állítsa be a képlet(ek)et a mért értékek átalakításához.
Az Efento loggerekkel kapcsolatos további információk az NB-IoT érzékelők – felhasználói kézikönyvben (PDF) találhatók.
Példa – a SICK 6038615 nyomásjeladó konfigurációja
The SICK 6038615 pressure transmitter with an M12 connector is equipped with a 4-20mA analog output and allows pressure measurement in the range of 0-10 bar.
A nyomásérzékelő és az NB-IoT logger összekapcsolása egy M12-es csatlakozóval ellátott kábel segítségével lehetséges. A kábelt az alábbi képen látható módon kell csatlakoztatni a nyomásérzékelőhöz.
Fontos! Az egyes vezetékek sorrendje és színei a kábeltípustól függnek, ezért kérjük, vegye figyelembe, hogy a fenti fotó egy adott készlet szerinti csatlakozó esetet mutat!
A nyomásérzékelőt az Efento logger három csatornájának egyikéhez lehet csatlakoztatni (a készülék verziójától függően), a csatlakozási rajzok az NB-IoT érzékelők – felhasználói kézikönyvben (PDF) találhatók. A SICK 6038615 érzékelő esetében kétvezetékes, passzív csatlakozást kell használni (a jeladót az Efento logger táplálja). Ne feledje, hogy a J2, J4 és J6 csatlakozók helyén jumpereket kell használni. A SICK-érzékelőből származó pin-kapcsolat a következőképpen néz ki:
- 1. csatorna (J2 jumpert használja)
- L+ (SICK) csatlakoztassa a V1-hez (EFENTO)
- M (SICK) csatlakoztassa az I1-hez (EFENTO)
- 2. csatorna (J4 jumpert használja)
- L+ (SICK) csatlakoztassa a V2-höz (EFENTO)
- M (SICK) csatlakoztassa az I2-höz (EFENTO)
- 3. csatorna (J6 jumpert használja)
- L+ (SICK) csatlakoztassa a V3-hoz (EFENTO)
- M (SICK) csatlakoztassa az I3-hoz (EFENTO)
Fontos! Miután csatlakoztatta a nyomásérzékelőt az Efento loggerhez, védje a fennmaradó vezetékeket a rövidzárlatoktól, amelyek károsíthatják a készülékeket.
Mértékegységek konvertálása
A mért nyomás értékének meghatározásához használja a megfelelő átváltási tényezőt a kapott áramértékek (mA) és a mért nyomásértékek (bar) között. A SICK 6038615 érzékelő esetében az Efento loggeren leolvasott áramértékre vonatkozó átváltási tényező a következő:
(X-4)*0,625
ahol „x” – a leolvasott áram értéke [mA].
Példa: az Efento loggerről leolvasott 10,088mA érték 3,805 bar nyomásnak felel meg.
Energiafogyasztás
Számos tényező befolyásolja az Efento 4-20mA adatrögzítő működési idejét az akkumulátoron, például:
- csatlakoztatott érzékelő típusa (aktív/passzív),
- a mért áram értéke,
- az „indítási idő” paraméter értéke,
- az Efento logger mérési és átviteli periódusa.
Ezért nem lehet meghatározni a logger teljes akkumulátor-üzemidejét – azt minden egyes alkalommal ki kell számítani, a csatlakoztatott érzékelőtől és a beállításoktól függően.
A SICK 6038615 érzékelővel ellátott tesztelt készlet esetében az üzemidőt normál akkumulátorral 4 évre becsültük a következő beállításokkal:
- kétvezetékes passzív csatlakozás,
- indítási idő – 100 ms,
- mérési idő – 1800 mp (30 perc),
- átviteli intervallum – 10800 (3 óra).
A 4-20 mA Efento logger konfigurálása az Efento Cloud segítségével
Az Efento logger hozzáadásához az Efento Cloud fiókjához kövesse a weboldalon elérhető felhasználói kézikönyvben leírt lépéseket. Ahhoz, hogy képleteket használhasson a mért áramértékek automatikus átalakítására, pl. nyomássá, amikor loggert ad hozzá az Efento szervezetéhez, aktiválnia kell a csatorna újradefiniálást (1), majd be kell állítania a céltípust (2) és a képletet (3), amely szerint a logger mérései újraszámításra kerülnek.
Fontos! Ha a „Csatorna újradefiniálása” nincs engedélyezve, amikor egy loggert hozzáad az Efento Cloud platformhoz, a felhasználó nem fog tudni képleteket használni az adott eszközhöz.
A képlet feltételét az adott érzékelő szonda adatlapján meghatározott konverziós tényezővel összhangban kell beállítani. A SICK 6038615 szonda esetében a nyomásérték kiszámítására szolgáló képlet barban kifejezve a következő: (X-4)*0,625, ahol „x” a mért áram értéke [mA]. Ahhoz, hogy az eredményeket [kPa]-ban (az Efento Cloud által támogatott nyomásegységek) jelenítse meg, az átváltási tényezőt meg kell szorozni 100-zal. A vizsgált nyomásérzékelőre a következő végső képletet kapjuk: (X-4) * 62,5 .
Az alábbi grafikon a SICK nyomásmérője által az Efento Cloudban végzett méréseket mutatja. A nyomásesést a műhelykompresszor szivárgása okozta. A platformról származó adatok és a teszt során a manométerről leolvasott mérések nagyon nagy pontosságot mutatnak, ami bizonyítja a 4-20mA Efento loggerből és egy analóg kimeneti nyomásérzékelőből álló készlet helyes működését.