4 oldal

A Jagello Egyetem levéltárai

A JAGELLO EGYETEM LEVÉLTÁRAI

A Jagelló Egyetem levéltárai a világ egyik legrégebbi és legnagyobb egyetemi levéltáraknak. A Jagelló Egyetem archívuma egy olyan intézménytől gyűjti az anyagokat, amely több mint 650 éve működik, és gyűjteményei csaknem hatezer méternyi aktuális aktával rendelkeznek. Dokumentálják az Almae Matris Jagellonicae megszakítás nélküli és változatos tevékenységét több mint hat évszázad alatt.

A Jagelló Egyetemi Levéltár forrásai számos levéltári csoportot tartalmaznak, ideértve a rektori hivatal, az egyetem közgyűlésének, a szenátusnak, a karoknak, a főiskoláknak, a kollégiumoknak, a tanszékeknek, az ügyészeknek, az esküdteknek és az egész közigazgatásnak az iratait, valamint az egyetemi juttatásokat és az alapokat.

Jelenleg a teljes archívum a következőkből áll:

  • régi fájlok osztálya, új fájlok osztálya
  • osztály a Collegium Medicum irataiból
  • jogi aktus nélküli dokumentációs részleg a Jagelló Egyetem történelmének kutatási osztálya
  • papír- és bőrmegőrzési osztály
  • audiovizuális dokumentációs osztály

A Jagelló Egyetem archívumában található a Fő Magazin és a Régi Lengyel Műhely, amely a Jagelló Könyvtár épületében található. Mickiewicza és levéltári szobák az ul. Lindego és ul. Badurskiego Krakkóban.

A Jagelló Egyetem archívumának tanszékei, ahová hőmérséklet- és páratartalom adatrögzítőket telepítettek.

MEGOLDANDÓ PROBLÉMA / FELADAT

Az értékes dokumentumokkal rendelkező helyiségekben a külső környezet optimális éghajlati viszonyainak fenntartása napi megfigyelést és felügyeletet igényel. Eddig egy személyt neveztek ki a hőmérséklet és a páratartalom napi ellenőrzésére, ami további felelősséggel és eljárásokkal járt.

MEGOLDÁS

24 Efento hőmérséklet- és páratartalom-érzékelőt telepítettek az archív osztályokba. Az eszközök rögzítik azokat a paramétereket, amelyeket vezeték nélkül továbbítanak a Bluetooth / Ethernet Gateway-be. A gateway közvetlenül csatlakozik az LTE modemhez, és adatokat továbbít az Efento Cloud platformra.

Az adatokat a helyszínrajzon folyamatosan vizualizálják, a beállított paraméterek túllépése esetén riasztások generálódnak. A dokumentumtárolás állapotának teljes elemzése az automatikus jelentéseknek köszönhetően lehetséges.

Ez a megoldás lehetővé teszi az archívumban uralkodó környezeti paraméterek távoli felügyeletét. Az összes adatot a szerver az Efento Cloud platformra menti. A platform olyan tárgyakhoz készült, ahol több száz mérési pontot figyelnek. Az adatokat a platformra bárhonnan el lehet küldeni és hozzájuk hozzáférés webböngészőn keresztül lehetséges.

Az adatrögzítők elhelyezése a szobában

Az Efento vezeték nélküli hőmérséklet-érzékelők a fizikai mennyiségek felügyeletére szolgáló platform egyik elemét képezik.
Az archívumokhoz is javasoljuk a vízbetörés érzékelőt riasztási értesítési rendszerrel.
A gyártó további érzékelőket is kínál – hőmérséklet és páratartalom, nyomás, nyomáskülönbség, vízbetörés, nyitás-zárás érzékelők.

Az Efento Cloud megoldás lehetővé teszi az adatgyűjtést és a naplózók megjelenítését (például diagram vagy táblázatok formájában) és automatikus jelentések készítését. Amikor a megadott küszöbértékeket túllépik, a rendszer lehetővé teszi az értesítések küldését tetszőleges számú felhasználónak, e-mail és SMS formájában.

MILYEN FELTÉTELEKET KELL AZ ARCHIVUM GYŰJTEMÉNYEINÉL BETARTANI?

A múzeumvédelmi normák a következő optimális paramétereket határozzák meg a papírtárgyak tárolására és fényhatásra vonatkozóan: levegő hőmérséklete: 19–21ºC, relatív páratartalma: 50–55%, a fényintenzitás 50 luxig, UV-kibocsátás 20 mW/m2-ig; 75 μW / lumen.

Az archívumban tárolt gyűjtemények ki vannak téve a külső környezeti feltételek káros hatásainak. A leggyakoribb veszélyforrások a következők:

  • helytelen relatív páratartalom – a túl alacsony relatív páratartalom a ragasztók kiszáradását, a bőr megrepedezését, a vászon és pergamen zsugorodását okozza, míg a túl magas a könyv mélyére hatol és nagyon lassan távozik, mert a papírban található cellulóz nagyon higroszkópos anyag. Jelentős nedvesség esetén a könyv belsejében mély károk keletkeznek a ragasztók duzzanata vagy a festékek behatolása miatt a kötésekből és illusztrációkból a szomszédos kártyákba, ami feltételeket teremt a penész megnövekedéséhez. Amikor a relatív páratartalom meghaladja a 70%-ot és ugyanakkor az alacsony a levegő hőmérséklete, ilyenkor mikroorganizmusokat képes kifejleszteni
  • helytelen levegő-hőmérséklet – a túl magas hőmérséklet a papír kiszáradását, a tinta fakulását, a ragasztó megrepedezését és a rétegek elválását eredményezheti
  • nem megfelelő megvilágítás – az összetétel, az állapot és a fényérzékenység függvényében a gyűjtemények három kategóriába sorolhatók: nagy érzékenységű dokumentumok (pl. fekete-fehér fotók), nagyon nagy érzékenységű dokumentumok (pl. fekete-fehér nyomatok, savas nyomatok) papír és rendkívül érzékeny dokumentumok (pl. színes nyomatok, kéziratok, levelek, dokumentumok, akvarellek, pasztellek, festett bőr)
  • a gáz és részecske szennyező anyagok – a légszennyezés, különösen a kén-dioxid, a nitrogén-oxidok, a formaldehid, az ózon) és a különböző eredetű por hatása okozza a legnagyobb kárt a levéltári gyűjteményekben
  • vízömlés és szivárgás – az archívumokban központi fűtési csövek, radiátorok vagy légkondicionáló berendezések is találhatók, még egy kisebb szivárgást okozó hiba is súlyos károkat okozhat

 

EREDMÉNYEK

Az Efento hőmérséklet- és páratartalom-érzékelők telepítése és az Efento Cloud platform használata lehetővé tette a Jagelló Könyvtár szakembereinek, hogy megakadályozzák a környezeti feltételek változásával összefüggő fenyegetéseket.
A teljes megfigyelési folyamat automatizált és nem igényel közvetlen felügyeletet. A rendszer jelenleg is hibátlanul működik.

Környezeti feltételek ellenőrzése

Klimatikus viszonyok távfelügyelete a levéltári anyagok tárolására szolgáló épületben

Időtakarékosság

Automatikus adatgyűjtés és jelentések kinyerése

Gyors beállítás

Gyors és egyszerű telepítés